Ogłoszenia

czytaj więcej

Eucharystia

zobacz kiedy...

Aktualności

APEL O MODLITWĘ 25 MARCA 2020 O GODZINIE 12.00

Nawiązując do Apelu Ojca Świętego Franciszka, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki serdecznie prosi, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce zabiły dzwony i aby w swoich kościołach - biskupi oraz kapłani - odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.


Ks. bp Grzegorz Kaszak prosi wszystkich kapłanów o zastosowanie się do Apelu Ojca Świętego i Przewodniczącego KEP-u. odmawiając także modlitwę, której treść znajduje się poniżej:

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny,

który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna

jako lekarza dusz i ciał,

spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie

niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata,

zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

Uwolnij nas od chorób i strachu,

ulecz naszych chorych,

pociesz ich rodziny,

daj mądrość rządzącym,

energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom,

życie wieczne zmarłym.

Nie opuszczaj nas w chwili próby,

ale uwolnij nas od wszelkiego zła.

O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym

żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei,

módl się za nami!'

 


KATOLICKI TELEFON ZAUFANIA

Katolicki Telefon Zaufania

Data dodania: 2020.03.23

W Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu działa Katolicki Telefon Zaufania. W bieżącym tygodniu (23-29.03.2020) telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 19.00 - 21.00. Osoby doświadczające trudności, przeżywające obawy związane z aktualną sytuacją, potrzebujące wsparcia lub chcące uzyskać informacje zapraszamy do kontaktu pod numerem 32 292 98 93. Pomoc za pośrednictwem telefonu jest anonimowa.

Swoje wsparcie i pomoc dla potrzebujących pomocy zaoferowała też grupa ponad trzydziestu specjalistów z Instytutu Psychologii KUL. Z bezpłatnej pomocy psychologicznej mogą skorzystać wszyscy, którzy w związku ogłoszonym stanem epidemii takiego wsparcia potrzebują. Psychologowie i psychoterapeuci dyżurują w wyznaczonych godzinach od poniedziałku do soboty pod numerem telefonu 81 445 40 80. Kontakt jest możliwy również przez Skype: nazwa użytkownika: wsparcie.ku


IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

IV Niedziela Wielkiego Postu

 

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu -22.03.2020 r.

 

1.Trwa Wielki Post przeżywany w szczególnych okolicznościach stanu epidemii. Dostosowujemy się do wszystkich zarządzeń państwowych i kościelnych tego czasu. Na Mszach świętych może być w bazylice do 50 osób- to osoby z zamówionych intencji mszalnych. Kapłani służą w konfesjonale , z zachowaniem zalecanych procedur

 

2.Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali nie będą odprawiane- bardzo zachęcamy do przeżywania tej formy pobożności w domach, w oparciu teksty w książeczkach do nabożeństwa i przez duchowe łączenie się z transmisjami tych nabożeństw w radiu,  telewizji i Internecie- ta sama zachęta dotyczy Mszy Świętej. Wszyscy, którzy nie będą mogli być na Mszy Świętej niedzielnej nadal mogą korzystać z dyspensy. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

 

Spowiedź w bazylice, w godzinach celebry Mszy świętych, z racji przepisów stanu epidemii, odbywa się nie przy konfesjonale, ale w przedsionku głównym bazyliki.

 

3. Kaplica Św. Jana Kantego jest otwarta codziennie na indywidualną adorację. W stanie epidemii nie będzie spowiedzi w kaplicy św. Jana Kantego.

 

 

4.Przedświąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną będą w sobotę 4 kwietnia 2020 r. Zapisy w kancelarii i zakrystii.

Od godziny 8.00 do 10.00 kapłani odwiedzą tych chorych, których odwiedzają stale w I soboty miesiąca, a od godziny 10.00 będą odwiedziny osób zgłoszonych w kancelarii lub zakrystii do dnia 2 kwietnia. Odwiedziny chorych z zachowaniem wszelkich zasad stanu epidemii. W Wielkim Tygodniu nie będzie odwiedzin chorych.

 

5.W sytuacji Stanu Epidemii Kancelaria Parafialna pracuje jak większość Urzędów Państwowych,
z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z zainteresowanymi.

 

 W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach, w których zwykle kancelaria jest czynna:

 

 PONIEDZIAŁEK,CZWARTEK:10.00 -12.00

 

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK :10.00 -12.00 i 16.00-18.00

 

SOBOTA: 9.00-10.00

 

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Tel. 32 643-15-20

 

6.W środę- 25 marca  przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. Do Bożego Narodzenia pozostanie 9 miesięcy .Zachęcamy wiernych do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

7.W sobotę przypada 11 rocznica święceń biskupich biskupa Grzegorza Kaszaka- wspierajmy modlitwą posługę Diecezji Sosnowieckiej naszego pasterza.


KANCELARIA

W sytuacji Zagrożenia Epidemicznego Kancelaria Parafialna pracuje jak większość Urzędów Państwowych,
z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z zainteresowanymi.

 

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach, w których zwykle kancelaria jest czynna:

 

PONIEDZIAŁEK,CZWARTEK:10.00 -12.00

WTOREK, ŚRODA, PIĄTEK :10.00 -12.00 i 16.00-18.00

SOBOTA: 9.00-10.00


Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.


Tel. 32 643-15-20


Informacja parafialna

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, dla jasnej informacji w naszej parafii ustalamy, ŻE DO TYCH OSÓB MOGĄ NALEŻEĆ TYLKO OSOBY ZWIĄZANE Z INTENCJĄ DANEJ MSZY ŚWIĘTEJ. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci.

RESZTA PARAFIAN MOŻE SKORZYSTAĆ Z DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICZENIA WE MSZY SWIĘTEJ DO 29 MARCA BR.

 TO OZNACZA, ZE NIEOBECNOŚĆ W NIEDZIELĘ W KOŚCIELE/ Z RACJI TEJ  SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ/ NIE JEST GRZECHEM.

 

Słowa z wywiadu  w redakcji Faktu Ministra Zdrowia  Łukasza Szumowskiego.

 

'Co by powiedział pan ludziom, którzy wybierają się na niedzielną mszę?

Minister zdrowia

Żeby zostali w domu

Twardo?

Twardo. Dostali bezprecedensową dyspensę od biskupów, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem. Mało tego, są transmitowane msze święte i jest to pełnoprawna forma uczestniczenia we mszy świętej.'

 

Prosimy  zapoznać się z wcześniejszymi dokumentami umieszczonymi na stronie naszej bazyliki.

 


Dekret


Transmisje Mszy i nabożeństw pasyjnych w radiu i TV

Transmisje niedzielnej Mszy św.:

- telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 13.00 w TVP Polonia;

- radiowe: o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30 w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM;

 

W związku z zaistniałą sytuacją uległa zmianie ramówka Radia eM (107,6 FM), które będzie transmitowało codzienną Mszę św. oraz nabożeństwa pasyjne:

- od poniedziałku do soboty o godz. 18.00 – transmisja Mszy św. z katedry;

- w piątki o godz. 17.15 – transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej

- w niedziele o godz. 17. 15 transmisja Gorzkich Żali;

- codzienne rozważania rekolekcyjne prezentowane na antenie Radia eM w następujących godzinach: 10.50, 18.45, 22.50. Rekolekcje wygłoszą księża: Jerzy Szymik, Jacek Plech i Piotr Brząkalik;

Codziennie na antenie Radia eM istnieje też możliwość wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz modlitwy różańcowej (poniedziałek - piątek) o godz. 5.30. Ponadto nadawana jest także Ewangelia z danego dnia z komentarzem o godz.  5.50, 6.50, 12.10, 23.10 oraz komentarz do czytania z liturgii Słowa o godz. 6.20, 23.20.

 

Transmisje internetowe Mszy z Jasnej Góry i Łagiewnik:

Na stronach www.jasnagora.pl i www.episkopat.pl będą transmitowane codziennie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Informacje o godzinach Mszy Świętych na każdy dzień Górze dostępna są pod adresem www.jasnagora.com/plandnia

Na stronie www.milosierdzie.pl transmisja Mszy Świętych z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w niedzielę o 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:20, 18:00, a w dni powszednie o 9:00, 10:30, 12:00, 15:20, 18:00.

Transmisje niedzielnych Mszy św. on-line zapowiedziały też m.in. portale onet.pl (o godz. 11.00 z kościoła seminaryjnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie) oraz wp.pl (o 9.30, 11.00, 12.30 [z udziałem dzieci], 18.00 i 19.00 z Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie).


Zarządzenie Episkopatu z związku z koronawirusem

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.


DYSPENSA BISKUPA GRZEGORZA KASZAKA


KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

BP KEP

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

  1. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
  2. Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
  3. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
  4. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zobacz też:


    Zasady przetwarzania danych

    Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

    Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Bazylika św. Andrzeja, siedziba: Olkusz, Szpitalna 1.