Jesteś tutaj

NIEDZIELA PALMOWA

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 25.03.2018 r.

NIEDZIELA PALMOWA

Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś można nabywać chlebki wielkanocne, baranki, paschaliki - tym zakupem wspieramy Caritas naszej diecezji i Parafii.

2. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. W szczególny sposób przeżyjemy Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania.

WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Koncelebrowana Msza święta rozpocznie się o godz.18.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Zostanie on przygotowany w kaplicy Loretańskiej. Adoracja będzie trwała do godz. 22.00. Tego dnia powinniśmy jak najliczniej przystąpić do Stołu Pańskiego. Osobom, zwłaszcza starszym, które nie będą mogły uczestniczyć we Mszy Wieczerzy Pańskiej, będzie udzielona Komunia Święta o godz. 7. 00 i 8.00.

WIELKI PIĄTEK – dzień przeżywania Męki i zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu bazylika będzie cały dzień otwarta – zachęcamy do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 16.00 przeżyjemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 17.00. Adoracja będzie trwała przez całą noc. O godz.21.30 zapraszamy na czuwanie młodzież i wszystkich chętnych. Od godz. 23.00 do godz. 24.00 modlitewnemu czuwaniu będzie przewodniczyć grupa pielgrzymkowa Żółto-Niebieska. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły wszystkich od 18 do 60 roku życia. Nie ma żadnej dyspensy. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych i przyjmowaniu pokarmów trzy razy dziennie w tym raz do syta. Ofiary składane podczas adoracji krzyża Kościół przeznacza na utrzymanie miejsc pielgrzymkowych w Ziemi Świętej.. Niech dzień śmierci Pana Jezusa będzie dla nas dniem świętym. Świętujmy go w naszych rodzinach.

WIELKA SOBOTA – przeżywamy tajemnicę przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, oraz prawdę o naszym w niej uczestnictwie, począwszy od chrztu świętego. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.00. Prosimy zabrać ze sobą świece. Zachęcamy wszystkich do zachowania tego dnia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do Mszy wieczornej. Adoracja w Wielką Sobotę będzie trwała do godz. 19.00, czyli do godziny rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Poświęcenie pokarmów: w bazylice od godz. 9.00 do 16.00. W terenie: - jeden kapłan: o godz.10.00 – Sikorka, o godz.10.30 – Rabsztyn, o godz.11.00 – Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały; - drugi kapłan: o godz.10.00 - Wiśliczka, o godz.10.30 – Sieniczno, o godz.11.00 – Olewin; - trzeci kapłan: od godz.10.00 – Żurada, począwszy od Kolonii I.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - procesja rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6.00. Prosimy o przybycie asysty. Siostry zapraszają dziewczynki do sypania kwiatów. Następna Msza święta będzie o godz. 8.30.

3. W dniach Triduum Paschalnego można uzyskać odpust zupełny.

4. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 7.00 będziemy wspólnie odmawiać modlitwę Kościoła: Jutrznię.

5. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek, wtorek i środę w czasie porannych Mszy świętych i po południu od godz. 17.00. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie możliwość spowiedzi od godz. 6.30 do 8.30.

6..Kancelaria parafialna będzie czynna do Wielkiej Środy włącznie.

7. W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych o godz. 13.00 będziemy się modlić w intencji małżonków obchodzących w tym roku rocznicę zaślubin. Można się jeszcze zgłaszać w tej sprawie w kancelarii lub w zakrystii.

8. Zgodnie z Liturgią Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie będzie adoracji Pana Jezusa w kaplicy św. Jana. W tych dniach nie będzie również spowiedzi w kaplicy św. Jana.

9. W miniony piątek przeszliśmy ulicami naszej parafii z procesją Drogi Krzyżowej. Serdecznie dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej z Olkusza za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie procesji. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie- Bóg zapłać uczestnikom za wspólną modlitwę.

10. Do czuwania przy Bożym Grobie zapraszamy tradycyjnie Ochotniczą Straż Pożarną z terenu Parafii.

11. Noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę w naszej bazylice jest nocą czuwania przy Bożym Grobie - będzie również możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Nasza bazylika wyznaczona jest jako świątynia nocy konfesjonałów./ kapłan będzie czuwał w konfesjonale.

12. Chorych w domach z posługą sakramentalną chcemy odwiedzić w Wielki Piątek od godziny 9.00. Adresy zapisywać będziemy w kancelarii i zakrystii do Wielkiej Środy.

13.Spotkanie Kręgu Biblijnego we wtorek po Mszy Św. Wieczornej. 14. W dniu 8 kwietnia będzie wyjazd autokarem - na Święto Bożego Miłosierdzia do Krakowa – Łagiewnik. Wyjazd o godzinie 7.00 z parkingu przy Hotelu „Victoria”. Koszt wyjazdu – 20 zł.- zapisy w kancelarii parafialnej.

14.W związku z bezpardonowymi i piekielnymi atakami na Dzieci Nienarodzone, Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział odnosząc się także do jednego z najbardziej popularnych sloganów kobiet walczących o legalną aborcję: „mam prawo do własnego ciała".
„- Każdy ma prawo do własnego ciała. Ale dziecko poczęte w łonie matki nie jest jej ciałem. To jest ktoś inny, ktoś powołany by żyć, by cieszyć się życiem, by być otoczonym miłością. Odrzucenie dziecka nienarodzonego to przekreślenie własnych szans, by okazywać komuś miłość i dzięki tej miłości samemu wzrastać. Nie ma większego nieszczęścia niż odbieranie sobie i drugiemu człowiekowi prawa do miłości.”
Apelujemy do sumień wszystkich, którym nie jest obojętny los tych Dzieci i ich Rodziców o podjęcie Duchowej Adopcji. Pełna nazwa brzmi: "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Nie jest to więc, adopcja prawna dziecka po urodzeniu, pozbawionego opieki rodzicielskiej, do rodziny zastępczej, ale adopcja duchowa dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Duchowa Adopcja wyrażana jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia jednego dziecka wybranego przez Boga Dawcę Życia.
Duchowa Adopcja trwa przez 9 miesięcy czyli okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza. Przyrzeczenie to będzie można złożyć dzisiaj po każdej Mszy Świętej. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.duchowa-adopcja.pl
To bardzo konkretna pomoc i obrona Życia i wyraz pełnego szacunku dla Przykazania „Nie zabijaj”. Osoby gotowe podjąć się tego szlachetnego Dzieła prosimy o pozostanie po Mszy Świętej, podejście do ołtarza, złożenie przyrzeczenia, odebranie oraz podpisanie pamiątkowej deklaracji. Wasze duchowe dziecko urodzi się 25 grudnia 2018.

5.Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej ze szkoły podstawowej nr 5 będzie w bazylice, we wtorek, po Mszy Świętej o godz. 18.00. obecność - chociaż jednego rodzica lub opiekuna - OBOWIĄZKOWA.

16.Terminy I Komunii Świętej w naszej parafii w 2019 r :

SP Nr 1 i Żurada- 11maja 2019 r. godzina 11.00.

SP Nr 4 i Sieniczno- 25 maja 2019 r. godzina 11.00.

SP Nr 5 - 1 czerwca 2019 r. godzina 11.00.