Jesteś tutaj

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu – 29.10.2017 r.

XXX Niedziela Zwykła- Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dzisiaj Kościół obchodzi UROCZYSTOŚĆ ROCZNICY POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA.

2.W środę będzie Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte będą odprawiane w bazylice o godzinie : 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i o godzinie 17.00. O godzinie 13.00 od głównej bramy cmentarza rozpocznie się tradycyjna Procesja z modlitwami za zmarłych- na zakończenie tych modlitw , około godziny 13.30, będzie odprawiona Msza Święta za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej Parafii. Tradycyjnie przy bramie cmentarza można wesprzeć ofiarą Sosnowieckie Seminarium . Alumni w każdym tygodniu modlą się za ofiarodawców.

3.W dniu 4 listopada odbędzie się ogólnopolskie spotkanie mężczyzn na Jasnej Górze : „Mężczyźni u tronu Królowej”. Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców. Wszystkie szczegółowe informacje są na plakacie w gablocie.

4.Oktawa Wszystkich Świętych za zmarłych będzie odprawiana o godzinie 16.30. W oktawę czytać będziemy codziennie wszystkich poleconych zmarłych, będzie za te osoby po różańcu odprawiana Msza Święta.

5.W czwartek - Dzień Zaduszny- Msze Święte w bazylice będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00 i 17.00. Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałe dni roku jest odpustem cząstkowym. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej, jeden raz na dzień.
Wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz, Wierzę - w Dzień Zaduszny mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, Komunia św. oraz modlitwa według intencji Ojca Świętego. Odpust ten można zyskać od południa dnia poprzedniego, aż do północy z 2 na 3 listopada. W intencji Ojca Świętego można odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę.
Do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Jeżeli brak wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie tylko cząstkowy. Ponieważ nie jesteśmy pewni posiadania odpowiednich dyspozycji, dlatego można więcej razy wypełniać warunki zyskania odpustu zupełnego.

6.Wypominki za naszych zmarłych możemy zamawiać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii i w okresie Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym .

7. W piątek Kościół obchodzi wspomnienie św. Karola Boromeusza- spowiedź z racji I piątku będzie na Mszach Świętych i od godziny 16.00- 17.30.
W I sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. W naszej bazylice odmawiamy tego dnia wszystkie cztery części różańca. 7 a. Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd do Torunia na 2 grudnia. Wszystkie bliższe informacje i zapisy w każdą niedzielę w biurze Radia Maryja przy naszej parafii.

8. Dzisiaj w przedsionku bazyliki można składać podpisy , aby została uchwalona ustawa chroniącą od poczęcia ludzkie życie.

9. W kinie „Zbyszek” w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dniu 15 listopada o godz. 16.00 i 18.00 będzie wyświetlany najnowszy film o św. Maksymilianie Marii Kolbe pt. „Dwie Korony”. W kancelarii przyjmujemy zapisy na ten film wraz z wpłatą za bilet w cenie 10 zł.
Poseł na Sejm RP Jacek Osuch oraz Radny Powiatu Łukasz Kmita zapraszają wszystkich Mieszkańców do wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach Olkuskiego Wieczoru Pieśni Patriotycznych, który odbędzie się 10 listopada (tj. piątek) o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Olkuszu, ul. Szpitalna 32. Wspólny śpiew pieśni żołnierskich będzie okazją do patriotycznego spotkania całych rodzin i oddania hołdu tym wszystkim Rodakom, którzy przelali krew walcząc o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedział Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, którzy objęli również Patronatem Honorowym to patriotyczne wydarzenie.

10. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje o zmianie organizacji ruchu w okolicach cmentarza we wtorek 31 października i w środę 01 listopada. Wjazd w pobliże cmentarza będzie tylko od drogi krajowej nr 94. Ulica Kruszcowa do ulicy Ołowianej i ulica Powstańców Śląskich do ulicy Budowlanych będą ulicami jednokierunkowymi od DK 94 i od cmentarza w kierunku centrum miasta. Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu dostępna jest w gablotach przed kościołem i na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Autobusy komunikacji miejskiej we wtorek i środę będą kursowały do cmentarza. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Związku Komunikacji Międzygminnej. Cena biletu na liniach MC i PSC wynosić będzie 1 zł.

Bojaźń, która leży u początku /wiersz św. Jana Pawła II/

O jakże jesteś związane miejsce mojego mijania
z miejscem narodzin...
Zamysł Boga spoczywa w twarzach przechodniów,
a głębia jego podąża za tokiem powszednich dni -
Obsuwając się w śmierć, odsłaniam oczekiwanie
i oczy utkwione w jedno miejsce
i w jedno zmartwychwstanie,
jednakże wieko ciała zamykam i pewnik jego rozpadu
powierzam ziemi.
Ty wschodzisz nad nią powoli i zamysł Twój
nadal zrównywasz z powierzchnią każdego dnia
oraz z cieniem przechodniów na ulicach
popołudniową porą... w ulicach naszego miasta
pod zmierzch...
Ty, Boże!
Ty Jeden możesz ciała nasze odebrać ziemi z powrotem!

Zmarli Parafianie w październiku 2017 ; Osuch Janina, Maciąg Alfreda, Dziura Zofia, Latos Anna, Golec Józef, Niemczyk Stefania, Zielińska Janina, Gajda Jan, Mączka Stanisława,, Stopa Włodzimierz, Marzena Lampart, Wojciech Skoczek, Leszek Swędzioł. Ojcze nasz… Zdrowaś Mario …Wieczny odpoczynek….