Jesteś tutaj

Uroczystość poświęcenia kościoła własnego (30 X 2011)

 

 1. Dzisiaj w kościołach poświęconych, których data poświęcenia jest nieznana, obchodzimy uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Poświęcenie oznacza akt ofiarowania Bogu miejsca wraz z jego wyłączeniem z użycia świeckiego, którego dokonuje się przez specjalny obrzęd. Dlatego na ścianach naszego kościoła zapalamy dziś świece, zwane „zacheuszkami”. Jesteśmy wdzięczni budowniczym naszej świątyni i wszystkim, którzy przez wieki ją upiększali i dbali o nią ,oraz  modlili się w naszej świątyni.
 2. Dziś – na zakończenie Tygodnia Misyjnego – można nabyć przed kościołem, obok krzyża, kalendarz planszowy na rok 2012 za dowolny datek na rzecz misjonarzy Werbistów. Na bieżąco można wspierać akcję „Każdy znaczek wspiera misje”.
 3. We wtorek Uroczystość Wszystkich Świętych. Zachęcamy do duchowego przygotowania się do  owocnego przeżycia tego dnia, zwłaszcza przez spowiedź świętą. Przypominamy także o uporządkowaniu grobów na cmentarzach. Modlitwa indywidualna, zamówiona Msza Święta, modlitwa podczas tzw. wypominków, nasze umartwienia, uczynki miłosierdzia chrześcijańskiego, niech będą prze nas praktykowane i  niech pomagają naszym zmarłym. Na wypominki roczne, półroczne, jednorazowe i oktawalne przyjmujemy w kancelarii i w zakrystii po każdej Mszy Świętej zarówno w niedziele jak i dzień zwykły – również dzisiaj i we Wszystkich Świętych nasi kapłani będą zapisywać na wypominki na naszym cmentarzu. Tradycyjnie już na cmentarzach można złożyć ofiary na potrzeby naszego Seminarium Duchownego. W dniu Wszystkich Świętych Msze Święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, na cmentarzu około godziny 13.30 na zakończenie procesji. Ostatnia Msza Święta w bazylice będzie o godzinie 17.00 – po Mszy świętej odmówimy różaniec za zmarłych. Procesja na cmentarz wyruszy bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 11.30. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia w Najświętszej Ofierze.
 4. W dniach od 1 do 8 listopada o godzinie 17.00 będą odprawiane Msze Święte oktawalne, połączone z modlitwami podczas procesji wewnątrz bazyliki za tych zmarłych, których podajemy w wypominkach oktawalnych. Zapraszamy do licznego udziału w tej skutecznej pamięci modlitewnej  za naszych zmarłych.
 5. Odpusty, jakie możemy uzyskać i ofiarować je za naszych zmarłych:  od południa Uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny jeśli nawiedzimy kościół, odmówimy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” w intencjach Ojca świętego, oraz wypełniając inne warunki - stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.  W dniach od 1 do 8 listopada, odwiedzając cmentarz grzebalny, modląc się w dowolny sposób, nawet myślą, za zmarłych i spełniając wszystkie inne warunki.
 6. W Dzień Zaduszny Msze Święte będą odprawione o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 16.00 i 17.00. Procesja wokół kościoła będzie po Mszy Świętej o godzinie 8.30 i 17.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 7. Spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania z gimnazjum nr 3 będzie w środę 2 XI o godz. 15.00 w sali katechetycznej.
 8. W oktawie Wszystkich Świętych przypadnie pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. O nowe powołania kapłańskie i zakonne modlić się będziemy w I czwartek, w I piątek spowiedź święta w godzinach rannych i w bazylice od godziny 16.00. Komunia Święta będzie udzielana co 20 minut. W I sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce NMP. Modlimy się również za Radio Maryja i wspierajmy je ofiarami.
 9. Dzieci, które w październiku najwytrwalej uczestniczyły w nabożeństwie różańcowym zostaną wyróżnione wpisem do „Złotej Księgi Różańcowej”. Ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów odbędzie się w niedzielę 20 listopada.
 10. W naszej parafii rozpoczął działalność chórek dziecięcy. Próby odbywają się w czwartki o godz. 16.00 w budynku Rynek 3. Zapraszamy dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej.
 11. Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do domu Ojca:

+ Robert Kocjan,

+ Zofia Łowicka,

+ Maria Skubida,

+ Leszek Pieczyrak,

+ Marian Gabryś,

+ Jan Kucy,

+ Józefa Wcisło,

+ Stefan Gil,

+ Józef Drupka,

++ Krystyna i Eugeniusz Banyś,

+ Marianna Mystek,

+ Józef Janik,

+ Jerzy Piłka,

+ Zofia Bigaj,

+ Bronisława Mędrek,

+ Zofia Przybyła,

+ Barbara Nikodem.

Powierzajmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”